Symbole

Flaga

Flaga

Wiadome jest, iż Polacy to naród, który w dziejach swojej historii bardzo dużo przeszedł. Po 123 latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość. Staliśmy się wolnym narodem. Polska jest bardzo przywiązana do tradycji i symboli narodowych. Jednym z nich jest flaga, nasza ukochana. Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu.
  Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r., kiedy to Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe. Biel symbolizowała na nich „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”.
Należy zwrócić uwagę, iż biel symbolizuje czystość, lojalność, pokorę i szlachetność. Czerwień natomiast oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Takie znaczenie mają kolory polskiej flagi.